אמנית זכוכית, עבודות אמנות לבתי כנסת, ויטראז׳ים, אריחי קרמיקה וזכוכית, סדנאות זכוכית ויודאיקה

חיפוש

סל קניות

ארון קודש בסגנון מרוקו

קונפורטי היתה בקשר עם כבוד הרב הידוע שלמה טולדאנו, אשר עזר רבות ופתר כל בעייה מיידית שהתעוררה בהקשר לכיתוב המילים והתפילות על גבי חלון הרוזטה או על גבי דלתות ההיכל, לגבי סדר כתיבתן וכן לגבי בחירת המוטיבים. כידוע בדת היהודית חל איסור לצייר מוטיבים פיגורטיביים או דמויות. תוך כדי עבודת הציור והעיצוב התעוררו שאלות נוספות כגון: האם נושאים הקשורים לשמש ולכוכבים מותרים לציור. הסתבר שחל איסור מוחלט לצייר נושאים אלו.

קונפורטי השקיעה ימים ולילות בעיצוב העץ בדלתות ארון הקודש, על מנת שהמראה החיצוני והסגנון  יתאימו לסגנון המרוקאי המיוחד שהיה נהוג במדינות צפון אפריקה וספרד ולסגנון המוסלמי שהיה נפוץ במיוחד. דלתות ההיכל נראים כעבודת תחרה עדינה מעץ ובסגנון המזכיר את בתי הכנסת בספרד ומרוקו כמובן.  לאחר שעיצבה קונפורטי את מסגרת העץ של דלתות ההיכל, עיצבה וציירה קונפורטי את הויטראז’ים אשר  בכל דלת של ארון הקודש. בכל דלת ציירה קונפורטי את המנורה, שהכילה תפילה שלמה מצוירת בתוך קני המנורה.

בוויטרז’ דלת ההיכל הימנית ביותר מצוירת מנורה אשר מכילה את התפילה “למנצח בנגינות מזמור שיר”. בתוך קני המנורה ציירה קונפורטי את התפילה “אלוהים יחננו ויברכנו יאר פניו אתנו סלה לדעת בארץ דרכך בכל גויים ישועתך ישמחו וירננו לאמים כי תשפט עמים מישר ולאמים בארץ תנחם סלה. יודוך עמים אלוהים, יודוך עמים כלם. ארץ נתנה יבולה, יברכנו אלוהים אלוהינו, יברכנו אלוהים וייראו אותו כל אפסי ארץ.

את הוויטרז’ אשר בדלת הבאה של ההיכל, ציירה קונפורטי בתוך כני המנורה את התפילה “שיר למעלות” הלקוח מספר תהילים קכא ואשר גם לתפילה זו לפי הקבלה סגולות מיוחדות: 

את הוויטרז’ אשר בדלת הבאה של ההיכל, ציירה קונפורטי בתוך כני המנורה את התפילה “מזמור לדוד ה’ מי יגור באהלך מי ישכן בהר קודשך….

דלת נוספת – של ארון הקודש בו מצוירת מנורה נוספת המכילה את התפילה “אנא בכח גדולת ימינך”- תפילה העוסקת בתפילה לשלום, שלווה ואמת. לפי הקבלה- בתפילה זו ישנם סגולות חזקות להגנה, לשמירה, נגד פחדים, מזל, אהבה ושמירה על פתחים.

מעל ההיכל ציירתי חלון רוזטה המחולק לצורות משניות ולעיגולים קטנים יותר. חילקתי לפלחי מעגל, עלי כותרת וצורות שונות המזכירות תלתנים ועלים.  הרוזטה יוצרת (תלוי בשעה ביום) אפקט של אלומת אור רך וצבעוני החודר דרכה ומשרה אווירה של קדושה. האווירה שחלון רוזטה יוצר היא אווירה מיוחדת עם גוון “רוחני”, המתאים להתייחדות המתפלל ולאווירת בית הכנסת.

בבצוע עבודת הרוזטה בדרך כלל משתמשים בצורות גיאומטריות החוזרות על עצמן. אני השתמשתי הן בעיטורי ערבסקות במאפיין את הסגנון המזרחי העשיר, הן בצורות גיאומטריות שונות, האופייניות בעיקר לתרבות המרוקאית, והן באובייקטים מהיהדות בכלל כמו לוחות הברית, המנורה והמגן דוד, שיצרו מוטיב מעניין עקב השימוש בחזרה שוב ושוב מסביב למעגל החלון. בנוסף לכך השתמשתי גם בפסוקים מהתנ”ך כאלמנט דקורטיבי, בגדלי אותיות שונות, בצבעי אותיות, בסגנון אותיות שונה ובמרווחים שונים שיצרו ערבסקות קישוטיות ומירקם מעניין ביותר. הצבעים שבחרתי היו בדרך כלל כחול, כחול טורקיז, טורקיז, ירקרק, כתום, אדום, הצבעים שאופייניים לסגנון המרוקאי. הפסוקים שהשתמשתי ביצירתי ונכללו בפסוקי הרוזטה הם פסוקים הקשורים לשם בית הכנסת , להלן הפסוקים:

כי שמש ומגן ה’ אלהים

ממזרח שמש עד מבואו מהלל שם ה’

כי ממזרח שמש עד מבואו גדול שמי בגויים

וזאת התורה אשר שם משה לפני בני ישראל

מסביב למעגל החיצוני ביותר הוספתי גם את התפילה “אנא בכח” שהוא מן הטקסט המקובל ביותר גם בקמעות מזרחיים.

כפי שכתבתי בעבר, עבודת אמנות הקשורה לבית הכנסת, תמיד מלווה אצלי בהרגשה מיוחדת, אלא שהפעם הרגשתי זאת ברמות גבוהות מאד והעבודה לוותה אצלי בהתרגשות יתרה. בכל יום שהיה עובר והוספתי עוד מעגל ציורי ושטח הזכוכית המצוירת היה גדל, כן הייתה גדלה שמחתי והנאתי מהתוצאה הנראית לעיין. ככל שהוספתי מוטיבים אורנמנטאליים- צמחיים, פסוקים עם אותיות באופי אורנמנטאלי- קליגרפיה בצורה עיטורית, האופיינית לאמנות האסלאם בכלל- הלכה העבודה והתעשרה במוטיבים, בגווני צבעים, ובעושר הקומפוזיציה והעיבוד.

גודל החלון כ-9 מ”ר אפשר לי להתבטא ולמצות את אמנותי במלוא אהבתי ומסירותי כאל עבודת קודש אמיתית. בעבודתי השתדלתי מאד לחקור את מסורת האמנות היהודית של יהדות מרוקו, אשר מאופיינת בעושר רב ולעיתים מפתיעה ועוצרת נשימה ביופייה המדהים. מבחינת קומפוזיציה השתמשתי בסגנון המזרחי המאופיין במסגרות, מסגרות. מסגרת אחת צוירה בדגם גיאומטרי, מסגרת  מעגלית אחרת צוירה בדגם ציורי ומסגרת מעגלית אחרת צוירה והכילה פסוקים אורנמנטאליים. בחלק מהרקע של השטח סביב לוחות הברית -ציירתי דגם גיאומטרי עדין מאד דמוי רשת ומנוקד. בשטחים אחרים הוספתי ערבסקות סגנוניות מעל לשטח הצבוע – שאופייני לכתב היד שלי בציור באמנות בכלל. במרכז החלון, הוספתי את המגן דוד – שהוא בעל משמעות דתית רבה. אלמנט זה מופיע גם בארבע פינות החלון – כאלמנט קישוטי-דקורטיבי והן כסמל דתי יהודי. בחלק משטחי הרוזטה ציירתי בסגנון המאופיין לי מציורי בשנים האחרונות, סגנון אותנטי – “אתני”-“מזרחי”- אשר נראית לעיתים כמפת תחרה, ואשר אופיינית גם לאמנות המרוקאית והן לאמנות האסלאם.

דילוג לתוכן