אמנית זכוכית, עבודות אמנות לבתי כנסת, ויטראז׳ים, אריחי קרמיקה וזכוכית, סדנאות זכוכית ויודאיקה

חיפוש

סל קניות

מהעיתונות

כתבה שהתפרסמה בתאריך 12.11.2018 בנושא אנדרטת צומת בית ליד

אנדרטת בית ליד - יוזמה של אישה אחת

את האנדרטה בצומת בית ליד תכננה וביצעה שרה קונפורטי, אמנית זכוכית ויטראז’ים ואריחי קרמיקה מכפר יונה לזכרם של 21 חיילים ואזרח שנהרגו בפיגוע ההתאבדות כפול שאירע במקום ב-22 בינואר 1995. האנדרטה מוצבת על שטח של 1.5 דונם ומורכבת מסולם בגובה 30 מטר המכוון לשמיים ועליו 22 דמויות של חיילים. השבוע היא מציינת את סיום השיפוץ של האנדרטה שהיתה במצב חמור: 

“השלמנו משימה חשובה ביותר. שינינו את צבע הסולם עליו פוסעים פסלי החללים לאינסוף. כעת הוא בצבע הקרוב ביותר לצבע השמיים, מעין תכלת אפרפר, וזאת על מנת שהסולם יתמזג עם השמיים ורק הדמויות יבלטו. כעת הכוונה שהדמויות הפוסעות לאינסוף, לנצח, לשמיים מתבטא בצורה היפה והטובה ביותר ובכך מבליט את עוצמת האנדרטה בצורה הנכונה והחזקה ביותר. הסולם והדמות הראשונה היוצאים מהאדמה, אדמת ארץ ישראל, עולים מרחפים כלפי מעלה. האנדרטה מספרת את סיפור עם ישראל, את מורשתו, את עברו, את תרבותו, את אבדן בניו, את אבלי המשפחות, אבל גם את עוצמתו, את החוזק והחוסן הנפשי, את הכוח העצום שבנו. האנדרטה כסמל לעצמה הגדולה מהחיים. אנדרטה המתארת את האסון שקרה וממחישה אותו, אנדרטה שלא תאפשר לך לשכוח את האסון שקרה”.

כעץ אשר שורשיו נטועים עמוק באדמה הוסיפה קונפורטי צבעי ירוק לפסלים הראשונים לסמל צמיחה והתחדשות ופרישת הענפים כלפי השמיים, כלפי האור עד לאינסוף:

“זו אנדרטה של אמונה ושל תקווה ושל אהבה. זו היתה משימה לא קלה בלשון המעטה, אבל הודות לגופים ואנשים פרטיים שפניתי אליהם להתנדב למשימה עשינו זאת. כאן אני רוצה להודות בשמי וגם בשם המשפחות השכולות של חללי בית ליד לתעשייה האווירית ששלחה אנשים מדהימים, שעבדו כמעט שבועיים מכל הלב, שפשפו, ומירקו, וצבעו, והבריגו, ועבדו ללא לאות להשלמת המשימה על הצד הטוב ביותר. ותודה לחברת יפעת הובלות והשקעות בע”מ , לגיא פלד על תרומת משאית מנוף סל לארבעה ימים שהסכים לכל בקשה קטנה. לחברת עוז משא, לאורן אליהו היקר על תרומת משאית מנוף סל לשלושה ימים ולתרומת עגלת גרר לשבועיים להובלת הקומפרסור. לציון בוחניק שבלעדיו לא היינו משיגים משאיות מנוף לאחר שפירסם את בקשתי בקבוצה שלו. למסעדה המצוינת חומוס פול אחמד סעיד שתרמה אוכל מכל הלב לכל הצוות כל יום”.

 

“תודה לעפר רוזן, יו”ר עמותת המשפחות השכולות ולוועד שנענו לבקשתי להחלפת צבע הסולם מחום לתכלת שמיים ולמימוש הפרויקט וכך התאפשרו, התממשו והתמזגו תחומי האמנות והחיים והצורך הפרקטי בשיפוץ כאחד”.

שרה סיפרה על הפיגוע בצומת בית ליד:

“שמעתי את הפיצוץ בזמן אמת, כשנודע לי שנהרגו חיילים מיד ראיתי מול עיניי תמונה של חיילים עולים לשמיים. אחרי השבעה הצעתי לראשי כפר יונה להקים את האנדרטה. תכננתי גם את האולם התת קרקעי שנמצא מתחת לאנדרטה ובו מונצחים הנרצחים ובצידה של האנדרטה אמפיתאטרון להופעות. רציתי שהמקום יהיה שוקק חיים ואני שמחה שזה התממש. מגיע קהל וקבוצות מכל רחבי הארץ במשך כל ימות השבוע ואילנה המזכירה המדהימה עם הלב הענק מתאמת את הביקורים והמופעים השונים, ומקבלת כל אחד בחיוך לבבי ובמאור פנים אמיתי”.

בשנים האחרונות פעילות ננתנדבות בתנופה עצומה ולעיתים יש צורך לדחות ולתאם מראש את הביקורים במקום. כל גוף, או אנשים פרטיים, יכולים לקיים שם אירועים תרבותיים ואמנותיים”.

כתבה שהתפרסמה בתאריך 12.11.2018 בנושא אנדרטת צומת בית ליד

משימה יוצאת דופן של אנשים טובים וגופים גדולים שנרתמו בהתנדבות למטרה:

לפני מספר ימים התקיים טכס מרגש ברחבת הדשא של אנדרטת צומת בית ליד.
הוזמנו המתנדבים שעסקו בשיפוץ סולם האנדרטה בהשתתפות סמנכ”ל התעשייה האווירית מר משה מלמד, חולקו תעודות תודה למתנדבים. דגל התעשייה האווירית הוצב בשטח האנדרטה לצד דגלי הלאום, כאות תודה על התרומה המכבדת לשיפוץ האנדרטה.

“אני מבקש להודות לעמותה להנצחת חללי פיגוע בית ליד שאפשרה לנו לתרום להצנחת חללי הפיגוע”, אמר יוסי מלמד, סמנכ”ל תעשייה האווירית ומנהל חטיבת בדק. “בישראל למודת הפיגועים ומעשי איבה, כאב השכול משותף לרבים מאתנו ואנו רואים בכך זכות גדולה לעזור בשימור זיכרון החללים. תודתי האישית לעובדי החטיבה על כך שנרתמו לנושא ללא היסוס וביצעו עבודה מורכבת במסירות במקצועיות”.

את האנדרטה בצומת בית ליד תכננה וביצעה שרה קונפורטי אמנית זכוכית, עיצוב בתי-כנסת, ויטראז’ים ואריחי קרמיקה מכפר יונה לזכרם של 21 חיילים ואזרח שנהרגו בפיגוע ההתאבדות כפול שאירע במקום ב-22 בינואר 1995. האנדרטה מוצבת על 1.5 דונם ומורכבת מסולם בגובה 30 מטר המכוון לשמיים ועליו 22 דמויות של חיילים.

” בהחלט יום היסטורי ומרגש מאד. לאחר 25 שנה שיפצתי את הפסלים שהיו במצב מחמיר,השלמנו משימה חשובה ביותר: אומרת שרה קונפורטי, שינינו את צבע הסולם של אנדרטה, עליו פוסעים פסלי החללים לאינסוף בצבע הקרוב ביותר לצבע השמיים תכלת אפרפר וזאת על מנת שהסולם יתמזג עם השמיים ורק הדמויות יבלטו. הכוונה לראות את הדמויות הפוסעות לשמיים, לנצח מתבטא בצורה חזקה ומעמיקה ביותר ובכך מבליט את עוצמתה להפליא.

האנדרטה מספרת את סיפור עם ישראל, את מורשתו, את עברו, את תרבותו, את אבדן בניו, את אבלי המשפחות אבל גם את עוצמתו, את החוזק והחוסן הנפשי, את הכוח העצום שבנו.

עוצמה כבר אמרנו? האנדרטה הפכה לסמל המתאר את האסון וממחישה אותו. כעץ אשר שורשיו נטועים עמוק עמוק באדמה ולכן בשיפוץ הפסלים קונפורטי הוסיפה צבעי ירוק לפסלים הראשונים כסמל צמיחה והתחדשות ופרישת הענפים כלפי השמיים, כלפי האור, לאינסוף:

“זו אנדרטה של אמונה, תקווה ואהבה.
זו הייתה משימה לא קלה, אומרת שרה ,אבל הודות לגופים ואנשים נהדרים שפניתי אליהם המשימה ושלמה.
שרה ממשיכה… “אני רוצה להודות בשמי וגם בשם המשפחות השכולות של חללי בית ליד לתעשייה האווירית ולאנשיה המדהימים שעבדו מכל הלב, שפשפו, ומירקו, וצבעו,והבריגו, ועבדו ללא לאות להשלמת המשימה.
אי אפשר בלי לציין את התודות לאנשים טובים באמצע הדרך.למנכ”ל תעשייה אווירית נמרוד שפר,סמנכ”ל חטיבת בדק – יוסי מלמד,וראש מינהל תעסוקה יהודה בכר לישראל אזולאי, ראש מינהל משאבי אנוש, לאבי אלמוג איש נדיר,
לרויטל כהן וליעל גלזן היקרות
תודה לחברת יפעת הובלות והשקעות בע”מ, לגיא פלד על תרומת משאית מנוף סל לארבעה ימים שהסכים לכל בקשה קטנה.
תודה לחברת עוז משא לאורן אליהו היקר על תרומת משאית מנוף סל לשלושה ימים ולתרומת עגלת גרר לשבועיים להובלת הקומפרסור.
תודה לציון בוחניק שבלעדיו לא היינו משיגים משאיות מנוף תודה גם למסעדת חומוס פול אחמד סעיד שתרמה אוכל מכל הלב לכל הצוות כל יום”.
תודה לעפר רוזן, יו”ר עמותת המשפחות השכולות ולוועד שנענו לבקשתי להחלפת צבע הסולם מחום לתכלת שמיים ולמימוש הפרויקט וכך התאפשרו, התממשו והתמזגו תחומי האמנות והחיים והצורך הפרקטי בשיפוץ כאחד.

שרה קונפורטי, נזכרת ברגעים נוראים של האירוע:

“שמעתי את הפיצוץ בזמן אמת, כשנודע לי שנהרגו חיילים מיד ראיתי מול עיניי תמונה של חיילים עולים לשמיים. פניתי לראשי כפר יונה להקים את האנדרטה. בנוסף תכננתי גם את האולם התת קרקעי שנמצא מתחת לאנדרטה ובו מונצחים הקורבנות.

בצידה של האנדרטה ניצב האמפיתאטרון להופעות. רצוני היה שהמקום יהיה שוקק חיים ולשמחתי זה התממש.
כל ימות השנה מגיעים קבוצות מכל רחבי הארץ, בתאום הביקורים והמופעים השונים עם אילנה המזכירה המדהימה עם הלב הענק.
אילנה מקבלת כל אחד בחיוך לבבי ובמאור פנים

מי ייתן ולא יהיו עוד אנדרטאות בישראל. לו יהי
שרה קונפורטי 052-3676472

מגזין קריית השרון שלי לחץ כאן
קישור לכתבה שנעשתה ב YNET ב 17.12.18 לאחר שיפוץ סולם האנדראה על ידי מתנדבי התעשייה האווירית לחץ כאן

pas 2
דילוג לתוכן